vasárnap, január 08, 2017

Napló, személyre szabva.

Úgy két hónappal ezelőtt megkértem valakit vegyen nekem is egy Nőnek születtem kalendáriumot.
Gyönyörű! A lapjai jó minőségűek. Nőknek készült. Nagy táskával járó nőknek.
A mérete és súlya, amin nem lehetett volna változtatni csak a minőség kárára, elgondolkoztatott. Vagy váltok nagyobb táskára vagy nem hordom magammal.


Év vége felé míg egy kisebb határidőnaplót kerestem, arra a sok alkalomra, amikor nem cipelnék, csak kis táskát vinnék magammal, szembe jött velem újra a filofax. Ha rákerestek sok képet, videót lehet találni magyar nyelven is. Nagyon jó, hatékony rendszerező eszköznek tűnt és másik nagy előnye a személyre szabhatóság, amit az előre nyomtatott határidőnaplók ritkán tudnak megadni. Azt hiszem csak az ára tartott vissza attól, hogy egy igazit beszerezzek, na meg, hogy online vásárlásnál nem tudom kézbe venni, belelapozni, érezni, melyik méret is felelne meg. Nagyon tetszett még az is, hogy nem kell egyszerre egy egész évnyi lapot magammal cipelni. Ahogy ebben a témában olvastam, egyszer csak ráakadtam a Bullet Journalra és úgy éreztem ezt most ki kell próbálnom. Egy egyszerű A5-ös füzetben azonnal el is kezdtem első BuJo-mat, bár csak 5 hét volt hátra az évből. Jól kiegészítette tavalyi kicsi határidőnaplómat. Micsoda szabadság, átláthatóság! Végtelenül személyre szabható, csak egy füzet és írószer kell hozzá, de lehet akár művészi alkotás is, csak a kreativitás és a rászánt idő, füzet minősége szab határt, kinek hogy tetszik. Szóval jövőre ebben fogok gondolkozni. Időközben találtam egy boltban egy utolsó egyszerű és nem drága, kicsi, hatgyűrűs füzetet, igaz nem standard lapokkal, de azzal majd játszom filofaxot. Szóval a bőség zavarával küzdöttem. Sokszor kezembe vettem az új kalendáriumot is, mert szépségesen szép és éreztem, hogy lapjaira öröm írni. Azon gondolkoztam, hogyan is békítsem ki magam, hisz kell a rugalmasság, személyre szabhatóság is, főleg, hogy kipróbáltam a bullet journalt.

Ezért kicsit magamra szabtam azt, ami adott volt a kalendáriumban. Látszik, hogy igyekeztek átfogni egy nő sokrétű tevékenységét. Ami nekem fontos, a lapok nagyon jó minőségűek, jól lehet írni rájuk tollal, golyóstollal, markerrel, filccel. Lehet írni, rajzolni rá. Év végére igazi emlékkönyvé lehet tenni! Mert most már azt hiszem az lesz, mert a száraz teendő-listámat a gyűrűs kis füzetbe fogom írni, kipipálom és eldobom a lapot, mert megterhelő lenne egy év teendőit magammal cipelni. Ide is elférnének a teendőim, de ebbe a szép füzetbe a napi fél oldalra olyant írnék, ami szép, valamiért értékes, hogy öröm legyen belelapozni.
Jó a heti tervező, mindegyikre felírom a dátumot és a napokhoz is a dátumot, a biztonság és átláthatóság kedvéért. Fontos, hogy ha csak úgy kinyitom a füzetet, tudjam, hol vagyok. Azokat a teendőket, amik az adott hétre vannak, de még nem tudom mikor kerítek rá sort, azt a bevásárló lista hátoldal részére írom, mert azt nem igen fogom kitépni, a bevásárló listát kis gyűrűs füzetembe írom és hordom magammal.


A bullet journalról olvasva akadtam rá a szokás követőkre, ami érdekes és hasznos is lehet új, jó szokások kialakításában vagy csak egyszerűen nyomon követhetünk valamit. Nekem ez segítség volt. Sok kis jó szokással lassan, türelemmel jó változásokat hozhatunk életünkbe. Azt tapasztaltam, az elmúlt fél évben, hogy nekem nem megy máról-holnapra megváltozom. De türelemmel, nem elkeseredve és feladva a rosszabb napok láttán, lassan -ez nagyon fontos nálam - megszokom, elsajátítom, és máris megvan egy lépés a változás útján (erről kicsit bővebben talán egy másik alkalommal). De nyilvántarthatjuk mondjuk a viráglocsolást, hogy ne 5-6 naponta, hanem 2-3 naponta locsoljuk őket, hátha tovább bírják. Így hát készítettem ilyen szokás követőt, amit két hónap közé ragasztottam be, mert a lap egyik oldalát egyik hónapban, a másikat a másikban akarom használni.
Itt van pl. a januári és a februári, egyszerűen kézzel rajzolva.



Mivel jó vastag a kalendárium, gondoltam, jó lenne egy jelző. A hátlapjára ragasztottam egy vékony szalagot. S lett jelzőm.


Annyira hozzászoktam a gyerekkoromban is divatos éves naptárakhoz, hogy mivel ebben a kalendáriumban nem volt, ragasztottam be magamnak az elejére, mert én így jobban tudok tájékozódni az időben. Színes ceruzával jelöltem a szombatokat és vasárnapokat (szines nyomtatót pótolva). Talán szebb lett volna egy kis nyomtatott naptár-kártya beragasztása, de ez akkor nem jutott eszembe s nem is volt még ilyenem erre az évre.


Nagyon tetszik a bibliaolvasó vezérfonal, amely az Újszövetségen vezet végig egy év alatt. Itt is kiszíneztem a vasárnapokat, hogy jobban tájékozódjam.


A havi tervező is nagyon szép, viszont nem tudtam pl. hova írni az olyan teendőket, eseményeket, amelyeknek nincs pontos dátumuk, mint pl. egy szülinap. Tudom, hogy májusban el kell mennem egy rutinvizsgálatra, de április végén pontosítom a dátumot. Azért jó, ha amikor májusra nézek, ez is ott van valahol. Ezért színes cetliket ragasztottam a havi tervezőhöz,egyik oldala egyik hónaphoz, másik a másikhoz tartozik. Ide azokat a dolgokat jegyzem fel, amiket még nem tudok vagy nem akarok pontos dátumhoz kötni, de a további tervezésben szem előtt kell tartsam.


A hónapokat oldalt külön színekkel jelöltem, filccel, hogy könnyeben tájékozódjam.


Hát kb. ennyi az amivel hozzám igazítottam. Ettől sokkal személyesebbnek érzem. Azért osztottam meg ezt itt, mert az évek során már sok ilyen nagyobb-fajta határidőnaplót elkezdtem, aztán egyre kevésbé használtam. Úgy gondolom, ha már ilyen szép és megvettem, legyen olyan, ami az én szükségeimnek megfelel, hogy mindig szívesen, örömmel vegyem kézbe, szépsége és tartalma miatt.
Nem szóltam még a többi tervezőről, a jó cikkekről, a csodaszép színes oldalakról. Nőknek készült, különleges kalendárium ez.  Csak ajánlani tudom -bár nem tudom, kapható-e még, de a jövőre nézve- mindenkinek, aki szereti  a szép, előre  nyomtatott tervezőket, naplókat.
S ha netán valakinek nincs vagy még nem talált egy elég szép, magához illő határidőnaplót, addig amíg rátalál valahol, addig ne tétlenkedjen, szomorkodjon, hanem ha van egy kedves szép füzete, vagy csak egy füzete, amit esetleg kidíszíthet, próbálkozzon a bullet journal-al (nem írok róla, mert rengetek infó van róla a neten, szöveg, kép és videó).

2 megjegyzés:

  1. Aztamindenit.:)
    Emelem kalapom előtted.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Most, hogy írtál ide, újra olvastam ezt a több nekifutásta megírt posztot, s én is mondom: "aztamindenit", hogy tudtam ennyit írni, ennyi hibával, gyorsan javítsam ki! :) Képzeld családom nagy része, (el tudod képzelni, hogy csak a nálam fiatalabbakra gondolok), bullet journalozik. :)

      Törlés

Mi a te véleményed?