kedd, február 01, 2011

Elválasztódás...

más, mint az elválasztás. Mióta olvastam erről, szerettem volna megtapasztalni, milyen is a nem siettetett elválasztódás. Szép. Nekünk most bő 28 hónap kellett hozzá. Csengét siettettem, mert már a pocakomban volt Balázs és ő még vígan szopott. De most nem kellett sietni. És ez így nagyon jó volt, egy időszak, amire örömmel gondolok vissza.
Most hirtelenjéban a szoptatásért.hu oldalon találtam egy jó írást a témában, onnan idézek:
Elválasztódásról akkor beszélünk, ha hagyjuk, hogy a kisgyermek fokozatosan, magától hagyja abba a szopást. Az első évben még az anyatej a fő táplálék, később azonban egyre inkább lelki táplálék forrása az anyamell. A szoptatások száma csökken, már nem az étkezés szempontjából van jelentősége, hanem az összebújást, a megnyugvást, a vigaszt jelenti. A tipegőkorú gyermek gyakran elesik, megüti magát, fájdalmai vannak, vagy egyszerűen csak nyűgös, dacos. Egy kis szopizás ilyen esetben csodákat tehet! A fogzással járó kellemetlenségek csillapítására is jó hatással lehet a szoptatás. A kisbabában a szopás hatására endorfinok, örömhormonok szabadulnak föl, s az anyában felszabaduló, az anyatejbe átjutó endorfinokkal együtt kétszeresen is csillapítják a kisbaba fájdalmát.
Az egyévesnél idősebb gyermek rendkívül elfoglalt: ideje nagy részét a világ felfedezése köti le. Egyre kevesebb ideje marad a szopizásra, jóllehet éjszaka szeretné bepótolni, ami napközben kimaradt. Ha az édesanya nem kínálja a babát, de nem is tiltja meg neki a szopizást, akkor a gyermek lassan, fokozatosan elválasztja magát. Egyre ritkábban szeretne szopizni, lehet, hogy több nap is eltelik két szopás között. Egyszer minden kisgyermek kinövi a szopás iránti igényét, s egy új korszak kezdődik az életében. De az összebújás, dédelgetés iránti igénye megmarad.
...
Ha a kisbabára bízzuk a dolgot, valamikor másfél és négyéves kora között valószínűleg abbahagyja a szopizást. Természeti társadalmakban nem ritka az öt-hatéves szopó gyermek sem. Az immunrendszer négy-ötéves korra érik meg, s az anyatejet körülbelül hétéves korig tudja feldolgozni a szervezet.
Hálás vagyok Istennek, hogy megtanulhattam szoptatni, mert ezt is tanulni kell. Szükséges, hogy jó információkhoz jussunk. Nekem egy anyuka és az internet (lll.hu) tanított. Tudom, mit jelent cumisüvegből etetni a csecsemőt és mit szoptatni. Nekem az utóbbi sokkal jobb tapasztalat volt. Odaszánás is kell hozzá, a gyerek rendelkezésére állni, de nekünk megérte. Balázzsal másfél év után történt meg az, hogy elmentünk egy éjszakára is itthonról nélküle. Akkor ő még semmiféle tejporos vagy rendes tejet, joghurtot, túrót nem fogadott el, bár egyébként mindent evett. Mostanra iszik tejet és eszik már joghurtot és túrót is. Mindent ki kell várni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Mi a te véleményed?