kedd, május 10, 2022

Olvasni jó!

Mint szoktam, az elmúlt két hónap olvasmányaiból osztok meg itt hármat. 


Elinor Greenwood: Mit érzel? Az érzelmek színes világa - Ez a könyv gyerekeknek íródott, segítség kíván lenni az érzelmek megismerésében, megértésében és kezelésében. A környezetismeret tankönyv tett említést az érzelmekről, viselkedésről. Ennek kapcsán gondoltam, hogy ideje jó alaposan elbeszélgetni az érzelmekről. Időnk volt, nekem pedig kedvem is, hisz nagyon fontos felismerni, elfogadni, kezelni az érzelmeinket. Én még úgy nőttem fel, hogy ilyesmiről nem esett szó se a suliban, se a családban, esetleg arról, hogy "ezt nem szabad", de hát az érzelmek nem így működnek. Az érzelmek hozzátartoznak az életünkhöz, se nem jók,  se nem rosszak. Hogyan keletkeznek, hogyan hatnak ránk, mihez kezdjünk velük, magunkkal, másokkal? Szép színes lapok, képek, hasznos ismeretek és tanácsok vannak ebben a könyvben. Megint elmondhatom, hogy én tanultam a legtöbbet. De remélem, kedves gyermekem is maradt legalább egy kevéssel abból, amit átbeszéltünk ennek a szépen ilusztrált könyvnek a segítségével.


Marc Elsberg: Blackout. Holnap már túl késő - Már hat éve megjelent magyarul ez a könyv, s csak most bukkantam rá. Mi lenne, ha egy téli napon összeomlana Európa elektromos hálózata? Nem lehetetlen felvetés. Szerintem sokkal rosszabb lenne, mint amit a könyv leír. Nem gondoltam volna, hogy ennyire átszövi életünket az áram használata. S ha az áramszünet ideje nem egy-két nap vagy egy-két hét, s nem is behatárolható kis területre korlátozódik, ahogy néha előfordul, az felér több katasztrófával. Kicsit furcsa volt ezt a könyvet most olvasni, hogy néhány hónappal ezelőtt hivatalos német, osztrák oldalak tájékoztatták a lakosságot hogyan kell felkészülni, mit kell tenni áramkimaradás esetén. Gyerekkoromban gyakori volt, hogy több óráig áramszünet volt, megszoktuk, úgy alakítottuk az életünk. De ezek azért nem több egész napos kimaradások voltak. Izgalmas és elgondolkodtató volt ez a  regény.


Dr. Sorfraz Zaidi: Puterea vitaminei D - magyarul: A D vitamin ereje. Nagyon kíváncsi voltam erre a könyvre. Kb. tíz éve olvastam először arról a neten, hogy kutatók felfedezték, hogy a D vitamin hatással van az immunrendszerre is. Ezért télen elkezdtem én is szedni és a gyerekeknek is adni D vitamint. Mikor ezt említettem a gyermekorvosnak, azt mondta, hogy a D vitamin nem arra való, nem kell szedni. Azt már akkor tudtam, hogy a tudományos felfedezéseknek kell 10-15 év is mire a háziorvosok a gyakorlatban felhasználják. Ma már egyre szélesebb körben kezdenek kicsit máshogy nézni a D vitaminra. Amikor bennünket is elkapott a covid és mondtam (ugyanannak az amúgy nagyon jó, kedves) gyerekorvosnak, hogy mi már egy ideje rendszeresen szedjük a D vitamint, és mondtam a napi adagunkat, akkor csak azt mondta, duplázzam meg az adagot. Azt hiszem ma már nem kérdés, hogy ennek a vitaminnak fontos szerepe van az immunrendszer működésében. Gondoltam, hogy valami hasonlót fogok olvasni ebben a könyvben. De ennél többről volt benne szó. Nem mondhatom, hogy utánajártam, hogy a könyv információi tényleg helyesek-e. De ha csak a negyede igaz, akkor is kincsre bukkantam. Állítólag nem csak a kalcium csontokba való beépülésében segít és az immunrendszer jó működésére van hatással ez a vitamin. Sok más hatása is van, illetve a hiánya sokfajta problémát okozhat. Ráadásul nem szoktak arra gondolni, hogy e vitamin hiánya van a gondok mögött, ezért a beteg más kezelést kap. Bőrszínünktől is függ, hogy mennyit kell napon lennünk, hogy a napsugárzásból megfelelően feltöltődjünk D vitaminnal. A könyv ajánlása szerint nekem pl. napi két óra kaliforniai erősségű napsütésre lenne szükségem. Hát... nyáron se ülök minden nap ennyit napon és nem Kaliforniában lakom. Elhatároztam, hogy ha legközelebb elmegyek vérvételre, ellenőrizi fogom a D vitamin szintemet (25-OH-Vitamina D - erre felénk így hívják ezt a tesztet, és most 100 ron körül van az ára).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Mi a te véleményed?